ОСНОВНА ШКОЛА „ХЕРОЈ СРБА“

Осипаоница

  • Povećaj veličinu teksta
  • Podrazumevana veličina teksta
  • Smanji veličinu teksta

Правилник о васпитним и васпитно-дисциплинским мерама, правној заштити и материјалној одговорности ученика ОШ "Херој Срба"

El. pošta Štampa PDF

Република Србија

Основна школа „Херој Срба“

Број:1598

Дана:   16.12.2013. године

Осипаоница

 

 

На основу чл. 57. став 1. тачка 1. Закона о основама система образовања и васпитања ( Сл. гласник РС“ бр. 72/2009.,  52/2011. и 55/2013.) и члана 13. Статута ОШ „Херој Срба“, Школски одбор ОШ „Херој Срба“ је на седници одржаној дана 16.12.2013. године донео

 

П Р А В И Л Н И К

О  ВАСПИТНИМ И ВАСПИТНО – ДИСЦИПЛИНСКИМ МЕРАМА, ПРАВНОЈ ЗАШТИТИ И МАТЕРИЈАЛНОЈ  ОДГОВОРНОСТИ УЧЕНИКА ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „ХЕРОЈ СРБА

Члан 1.

Овим Правилником уређују се обавезе и одговорности ученика, лакше повреде обавеза ученика, васпитни рад са ученицима, васпитно-дисциплински поступак, васпитне и васпитно-дисцилинске мере, надлежност за покретање и вођење поступка и за изрицање мера, правна заштита ученика и материјална одговорност ученика.

 

ОБАВЕЗЕ УЧЕНИКА

Члан 2.

Обавезе ученика су да:

1) редовно похађа наставу и извршава школске обавезе;

2) поштује школска правила, одлуке директора, наставника и органа школе;

3) савесно ради на усвајању знања, вештина и вредносних ставова прописаних школским програмом и прати сопствени напредак;

4) у поступку оцењивања покаже своје стварно знање без коришћења разних облика преписивања и других недозвољених облика помоћи;

5) не омета извођење наставе и не напушта час без претходног одобрења наставника;

6) поштује личност других ученика, наставника и осталих запослених у школи;

7) благовремено правда изостанке у складу са Законом и Законом о основном образовању (имајући у виду старост ученика и узимајући у обзир све механизме васпитног и психолошко-педагошког рада у школи);

8) чува имовину школе и чистоћу и естетски изглед школских просторија, као и животну средину и понаша се у складу са правилима еколошке етике;

9)  стара се  о личној уредности и пристојном изгледу;

10) доноси уџбенике, прибор, опрему и друга средства неопходна за рад на часовима;

11) не понаша се недолично према наставницима и другим радницима школе, ученицима и родитељима ученика у школи и ван ње;

12) уредно и благовремено обавештава родитеље о свом учењу и владању, оценама, порукама одељенског старешине и других наставника;

13) извршава послове које му даје одељенски старешина, наставници и органи школе.

Дужност ученика, родитеља, односно старатеља је да у року од осам  - 8 дана правда изостанак ученика и доставља потпуне и тачне контакт информације.

Ученици имају обавезу да поштују правила понашања која школа прописује.

У остваривању својих права ученик не сме да угрожава друге у остваривању права.

ОДГОВОРНОСТ УЧЕНИКА

Члан 3.

Са учеником који вршу повреду правила понашања или се не придржава одлука директора и органа школе, неоправдано изостане са наставе 5 часова, односно својим понашањем угрожава друге у остваривању њихових права. школа је дужна да, уз учешће родитеља, односно старатеља ученика, појача васпитни рад активностима у оквиру одељенске заједнице, стручним радом одељенског старешине, педагога, психолога, посебних тимова, а када је то неопходно да сарађује са установама социјалне и здравствене заштите у циљу промене понашања ученика.

Ученик може да одговара за лакшу повреду обавезе утврђене Статутом школе, за тежу повреду обавезе која је у време извршења била прописана законом и за повреду забране из члана 44. и 45. Закона о основама система образовања и васпитања.

Ученик, родитељ, односно старатељ одговара за материјалну штету коју ученик нанесе школи, намерно или из крајње непажње, у складу са законом.

ЛАКШЕ ПОВРЕДЕ ОБАВЕЗА УЧЕНИКА

Члан 4.

Лакше повреде обавеза ученика су:

 

  1. 1.Неоправдано изостајање са наставе и других облика образовно-васпитног рада до двадесет пет -  25 часова у току школске године
  2. 2.Нередовност похађања наставе
  3. 3.Неблаговремено правдање изостајања из школе
  4. 4.Напуштање часа без одобрења наставника
  5. 5.Недолично понашање према другим ученицима, наставницима, стручним сарадницима и другим запосленима у школи
  6. 6.Небрига о личној хигијени и уредности, хигијени школских просторија у којима се врши образовно-васпитна делатност
  7. 7.Недисциплиновано понашање у учионици и другим просторијама школе за време трајања наставе, испита као и на другим облицима ОВ рада у оквиру спортских, културних и других активности
  8. 8.Непоседовање опреме и прибора предвиђеног за час
  9. 9.Нечување од оштећења школске имовине, унутар школских просторија, имовине других организација за време посета или извођења дела програма ОВ рада ван школе
  10. 10.Задржавање у ходницима школе
  11. 11.Ученик у својству  рeдара, не припреми средства и услове за рад
  12. 12.Ученик у својству редара  не обавештава наставнике о одсуству ученика са наставе
  13. 13.Непријављивање оштећења школске имовине и  непријављивање уочених недостатака предметном наставнику на почетку часа
  14. 14.Нарушавање и непоштовање правила из Кодекса понашања ученика у школи
  15. 15.Учестало кашњење на часове
  16. 16.Необавештавање родитеља о резултатима учења и владања и непреношења порука одељенског старешине, других наставника и стручних сарадника

 

ВАСПИТНЕ МЕРЕ

Члан 5.

За лакшу повреду обавеза ученика могу се изрећи следеће васпитне мере:

  1. 1.Опомена одељенског старешине
  2. 2.Укор одељенског старешине
  3. 3.Укор одељенског већа

Опомена се изриче за лакшу повреду обавезе ученика и неоправдано изостајање са наставе до 8  неоправданих часова.

Укор одељенског старешине изриче се за поновљену лакшу повреду обавезе ученика, а претходна васпитна  мера није деловала као и за неоправдано изостајање са наставе до 16 неоправданих часова.

Укор одељенског већа изриче се ученику због поновљене лакше повреде обавезе ученика, а претходна васпитна  мера није деловала као и за неоправдано изостајање са наставе до 24 неоправданих часова.

Васпитне мере изричу се без вођења дисциплинског поступка, у школској години у којој је учињена повреда обавезе ученика.

Опомену и укор одељенског старешине изриче одељенски старешина, а укор одељенског већа- одељенско веће.

Са учеником који учини лакшу повреду обавезе, школа је дужна да предузме неопходне активности из члана 3. став 1. овог правилника.

Васпитна мера може да се изрекне ученику ако је школа претходно предузела неопходне активности из  члана 3. став 1. овог правилника.

Ако школа није претходно предузела активности из  члана 3. став 1. овог правилника предузеће их пре изрицања мере.

 

ТЕЖЕ ПОВРЕДЕ ОБАВЕЗА УЧЕНИКА

Члан 6.

Теже повреде обавеза ученика су регулисане чл. 113. став  3. тачка од 1. до 9. Закона о основама система образовања и васпитања.

За повреде из члана 113. става 3. тачка 8. Закона о основама система образовања и васпитања који гласи: „ неоправдано изостајање са наставе и других облика образовно –всапитног рада више од 25 часова у току школске године, од чега више од 15 часова након писменог обавештавања родитеља, односно стратеља од стране школе” обавезна је поступност у изрицању мера.

За повреде из  члана 113. става 3. тачка 9.   Закона о основама система образовања и васпитања: „учестало чињење лакших повреда обавеза у току школске године” , под условом да су предузете неопходне мере из члана 3. став 1. овог Правилника ради корекције понашања ученика,  обавезна је поступност у изрицању мера.

 

ПОВРЕДЕ ЗАБРАНЕ УЧЕНИКА

 

Члан 7.

 

У школи су забрањене  дискриминаторне активности, односно активности којима се угрожавају, омаловажавају, дискриминишу или издвајају лица по основу расне, националне, етничке, језичке, верске или полне припадности, физичких  и психичких својстава, сметњи у развоју или инвалидитету, здравственог стања, узраста, социјалног и културног порекла, имовног стања, односно политичког опредељења и подстицање или неспречавање таквих активности по другим основама утврђеним законом који прописује забрану дискриминације.

 

Дискриминација лица или групе лица представља свако непосредно и посредно, на отворен или прикривен начин, искључивање или ограничавање права и слобода, неједнако поступање или пропуштање чињења, односно неоправдано прављење разлика повлађивањем или давањем првенства.

 

Не сматрају се дискриминацијом посебне мере уведене ради постизања пуне равноправности, заштите и напретка лица, односно групе лица која се налазе у неједнаком положају.

 

Члан 8.

 

У школи је забрањено је физичко, психичко и социјално насиље, злостављање и занемаривање деце и ученика, физичко кажњавање и вређање личности, односно сексуална злоупотреба деце и ученика или запослених.

 

Под насиљем или злостављањем подразумева се сваки облик једанпут учињеног или понављаног вербалног или невербалног понашања које има за последицу стварно или потенцијално угрожавање здравља, развоја и достојанства личности детета и ученика или запосленог.

 

У школи је забрањен сваки облик насиља и злостављања из става 2. овог члана од стране ученика, његовог родитеља, односно старатеља над наставником, стручним сарадником и другим запосленим.

 

Због повреде забране из става 3. овог члана против родитеља, старатеља детета односно ученика, покреће се прекршајни, односно кривични поступак.

 

О случајевима насиља над ученицима и запосленима школа  два пута годишње извештава Савет родитеља!

 

Установа је дужна да поднесе пријаву надлежном органу ако се код детета или ученика примете знаци насиља, злостављања или занемаривања.

 

ВАСПИТНО-ДИСЦИПЛИНСКЕ МЕРЕ

 

Члан 9.

 

За учињену повреду забране ученику се изриче васпитно-дисциплинска мера:

 

  1. 1.Укор директора или укор наставничког већа
  2. 2.Премештај ученика од петог до осмог разреда у другу основну школу на основу одлуке наставничког већа, уз сагласност родитеља, односно старатеља и школе у коју прелази.

Васпитно-дисциплинска мера због повреде забране изриче се ученику по спроведеном васпитно-дисциплинском поступку и утврђивању његове одговорности.

Васпитно – дисциплинска мера изриче се у школској години у којој је учињена повреда обавезе ученика.

 

ВАСПИТНИ РАД СА УЧЕНИЦИМА

Члан 10.

Са учеником који врши повреду правила понашања или се не придржава одлуке директора или органа школе, неоправдано изостане са наставе пет часова, односно који својим понашањем угрожава друге у остваривању њихових права, школа је дужна да спроведе активности у складу са чланом 3. ставом 1. овог Правилника.

 

ВАСПИТНО-ДИСЦИПЛИНСКИ ПОСТУПАК

Члан 11.

Када ученик изврши тежу повреду обавезе, односно  повреду забране, школа одмах обавештава родитеља, односно старатеља ученика  и укључује га у одговарајући поступак.

За тежу повреду обавезе ученика и за повреду забране школа мора водити васпитно-дисциплински поступак о коме мора бити обавештен родитељ односно старатељ ученика.

Члан 12.

Васпитно-дисциплински поступак покреће се закључком директора најкасније у року од 30 дана за учињене теже повреде обавеза ученика и учињене повреде забране. Закључак садржи податке о ученику, опис теже повреде обавезе ученика или повреде забране, време, место и начин извршења повреде и одговарајуће доказе.

Закључак из става 1. овог члана доставља се ученику, односно његовом роди­те­љу или старатељу, одељењском старешини, стручним сарадницима, односно одговара­јућем стручном тиму.

Васпитно-дисциплински поступак се води  применом правила општег управног поступка, а окончава се решењем.

Пре доношења решења морају се утврдити све чињенице које су од значаја за доношење решења.

Директор школе образује комисију која води поступак. Комисија има 3 члана: директор, секретар,   и одељенски старешина.

Члан 13.

Комисија писменим путем (са повратницом) обавештава ученика, родитеља односно старатеља ученика, о дану и часу саслушања ученика, као и све остале учеснике и сведоке најкасније три дана пре дана одређеног за саслушање.

У васпитно-дисциплинском поступку ученик у присуству родитеља односно старатеља као и сви остали учесници и сведоци морају бити саслушани и могу дати писмену изјаву.

О току поступка узимања изјава, саслушање и извођење других доказних средстава секретар води записник.

Приликом доношења одлуке о изрицању васпитно-дисциплинске мере, орган који одлучује о мери имаће у виду тежину  учињене повреде и њене последице, степен одговорности ученика, околности под којима је повреда  учињена, раније понашање ученика, понашање после учињене повреде, узраст ученика и друге олакшавајући или отежавајуће околости.

Одлука наставничког већа о васпитно-дисциплинској мери – укор наставничког већа, доноси  се већином гласова укупног броја чланова тог већа на предлог комисије.

Укор директора доноси директор на предлог комисије на основу свих релевантних чињеница.

Одлука наставничког већа уписује се у ђачку књижицу и Дневник образовно – васпитног рада.

Члан 14.

Васпитно-дисциплинска мера за тежу повреду обавезе, односно за повреду забране може се изрећи уколико је школа претходно појачала васпитни рад са учеником активностима у оквиру одељенске заједнице, стручним радом одељенског старешине, педагога, психолога, посебних тимова и када је неопходно сарадњом са установама социјалне и здравствене заштите у циљу промене понашања ученика.

Уколико школа није  предузела ове активности, учиниће их пре изрицања васпитно-дисциплинске мере. Када предузете  претходне  активности доведу до позитивне пртомене у понашању ученика поступак се обуставља, изузев када је ученик учинио повреду забране којом је озбиљно угрожен интегритет другог лица.

Када предузете активности доведу до позитивне промене понашања ученика, обуставиће се поступак, осим ако је учињеном повредом забране из чл. 44. и 45. Закона о основама система образовања и васпитања озбиљно угрожен интегритет другог лица.

 

СМАЊЕЊЕ ОЦЕНЕ ИЗ ВЛАДАЊА

Члан 15.

Васпитне мере: опомена и  укор одељенског старешине, изриче одељенски старешина.

За изречену  васпитну  меру – укор одељенског старешине,  ученику може да се смањи оцена из владања на 4 (за ученике 6.-8. разреда) односно врло добро (за ученике од 1.-5. разреда).

Због изречене васпитне мере- укор одељенског већа ученику може да се смањи оцена из владања на 3 (за ученике 6.-8. разреда) односно добро (за ученике од 1.-5. разреда).

Одлука о изреченој васпитој –дисциплинској мери не укључује по аутоматизму смањење оцене из владања, него се појачава васпитни рад са учеником следећим активностима: у оквиру одељенске заједнице, стручним радом одељеснког старешине, педагога или психолога као и посебних тимова, а све то уз учешће родитеља, односно старатеља ученика.

За изречену васпитно-дисциплинску меру- укор директора школе оцена  из владања се ученику  смањује на 2 (за ученике 6.-8. разреда) односно задовољавајуће (за ученике од 1.-5. разреда), а за изречену васпитно-дисциплинску меру- укор наставничког већа оцена из владања се смањује на 1 (за ученике 6.-8. разреда) односно незадовољавајуће (за ученике од 1.-5. разреда), уколико појачан васпитни рад са учеником активностима у оквиру одељенске заједнице, стручним радом одељенског старешине, педагога,  посебних тимова није дао позитивне резултате.

На основу одлуке  наставничког већа о изрицању васпитно-дисциплинске мере: премештај ученика од петог до осмог разреда у другу основну школу, директор школе доноси решење о премештају ученика.

Оцена из владања се смањује ученику  за теже повреде обавеза прописаних законом. При доношењу одлуке о оцени из владања имаће се у виду и цениће се  сви услови наведени у чл. 14. став 4. овог Правилника.

Члан 16.

Закључну оцену из владања утврђује одељенско веће на предлог одељенског старешине на крају првог и другог полугодишта на основу сагледавања личности и понашања ученика у целини, процењивањем његовог укупног понашања и извршавања обавеза прописаних законом и изречених васпитних или васпитно-дисциплинских мера и њихових ефеката.

Оцена из владања смањује се због изречене васпитно-дисциплинске мере, а може да се смањи због понашања за које је изречена васпитна мера.  Оцена из владања поправља се на предлог одељењског старешине најкасније на крају полугодишта када ученик показује позитивне промене у свом понашању и прихвата одговорност за своје поступке након указивања на непримерено понашање или кроз појачани васпитни рад, након изречене васпитне, односно васпитно-дисциплинске мере.

Владање ученика од првог до петог разреда основног образовања и васпитања оцењује се описно у току и на крају полугодишта и не утиче на општи успех ученика.

Владање ученика шестог, седмог и осмог разреда оцењује се описно у току полугодишта, а бројчано на крају првог и другог полугодишта и утиче на општи успех.

Оцена из владања ученику се утврђује у складу са чл. 15.-17.  Правилника о оцењивању ученика у основном образовању и васпитању („Службени гласник РС“ број:67/2013).

 

ПРАВНА ЗАШТИТА УЧЕНИКА

Члан 17.

Због изречене васпитно-дисциплинске мере ученик, његов родитељ, односно старатељ има право да поднесе жалбу Школском одбору у року од три дана од дана достављања решења о утврђеној одговорности и изреченој мери.

Школски одбор решава по жалби у року од 15 дана од дана њеног достављања.

Жалба одлаже извршење решења директора.

 

ЕВИДЕНЦИЈА О ИЗРЕЧЕНИМ ВАСПИТНИМ И ВАСПИТНО-ДИСЦИПЛИНСКИМ МЕРАМА

Члан 18.

О изреченим васпитним и васпитно-дисциплинским мерама евиденцију води одељенски старешина: у својој педагошкој документацији , а у складу са чланом 21. Правилника о оцењивању ученика у основном образовању и васпитању („Службени гласник РС“ број: 67/2013), у Дневнику образовно-васпитног рада и ђачкој књижици.

МАТЕРИЈАЛНА ОДГОВОРНОСТ УЧЕНИКА

Члан 19.

Ученик, његов родитељ односно старатељ одговара за материјалну штету коју ученик нанесе школи намерно или крајњом непажњом у складу са законом.

Поступак за утврђивање материјалне одговорности ученика покреће директор, а води комисија коју формира директор. Одељенски старешина је члан комисије.

За штету коју је проузроковало више ученика одговорност је солидарна, уколико није могуће утврдити степен одговорности сваког ученика за насталу штету.

Директор може донети одлуку на основу предлога комисије, доноси решење о материјалној одговорности ученика, висини штете и року за накнаду штете.

На решење директора о материјалној одговорности ученик, његов родитељ, односно старатељ може изјавити жалбу Школском одбору у року од 15 дана од дана пријема решења.

Школски одбор доноси одлуку у року од 15 дана од дана пријема жалбе.

Ученик, родитељ односно старатељ одговара за материјалну штету коју ученик нанесе школи, намерно или из крајње непажње у складу са законом члана 113. став 5.

 

ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 20.

Ступањем на снагу овог Правилника престаје да важи Правилник о васпитно-дисциплинској и материјалној одговорности ученика основне школе „Херој Срба” дел. број:446  од   28.05.2012 . године.

Овај Правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на огласној табли школе.

ПРЕДСЕДНИК ШКОЛСКОГ ОДБОРА

                                                                                                    _________________________

Првослав Марковић

 

Секретар школе

____________________

Наташа Величковић

Poslednje ažurirano ponedeljak, 10 februar 2014 08:53  

Претрага